Dirk (64) en buurtgenoten zijn overlast in de wijk zat

LEEUWARDEN – De overlast in Camminghaburen beperkt zich niet alleen rond het veelbesproken parkje, zegt Dirk Norbruis (64). „Het winkelcentrum en het parkje zijn communicerende vaten.”

Waarmee hij wil zeggen: als jongeren in het winkelcentrum voor problemen zorgen en ze worden weggestuurd, of handhaving en politie melden zich, dan vluchten ze het parkje Lieuwenburgzoom in. En andersom.

Handtekeningen

Norbruis woont al tientallen jaren in Camminghaburen, op verschillende plekken. De afgelopen weken stond hij drie keer in het winkelcentrum om handtekeningen op te halen. Van mensen die, net als hij, genoeg hebben van de overlast in hun buurt. „Hardrijden met brommers of fatbikes, vuurwerk, inbreken in de portiekjes van de flats, zwerfvuil achterlaten, scheldpartijen.”

Honderdtwintig krabbels haalde hij op. Deze druilerige maandag staan een stuk of twintig ondertekenaars samen met Norbruis onder het afdakje van drogisterijketen Kruidvat. „We willen graag serieus genomen worden”, zegt Greetje. Haar achternaam geeft ze liever niet. „Ze kunnen je zo vinden op Facebook. En we zijn maar alleenstaand, hè?”

Natuurlijk, zegt Greetje: zij is ook jong geweest. „Als ze willen chillen : be my guest. Maar die vernielingen, dat rotzooi maken, daar hebben we genoeg van.” Recht boven haar hoofd zit een grote brandplek in de lichtbak van de Kruidvat.

Jeugdhonk

Buurvrouw Monique, ook liever zonder achternaam, moet als ze naar buiten wil met haar scootmobiel langs de hangjeugd. Meestal laten ze haar er wel langs. „En anders rij ik ook gewoon door.” Volgens Monique is er meer behoefte aan een jeugdhonk dan aan een groter skatepark.

De gemeente heeft samen met het wijkpanel plannen om de afgeschreven halfpipe ( skatetoestel, red.) in de Lieuwenburgzoom te vervangen door een veel groter skatepark. Daarover lopen de meningen sterk uiteen: tegenstanders van het plan laten zich het meest horen. Die vrezen vooral meer overlast.

Onder grote druk van omwonenden zijn de plannen inmiddels gepauzeerd. Het wijkpanel is door alle ophef opgestapt. En binnenkort is er een bijeenkomst waar omwonenden zich kunnen uitspreken. Al werd in de uitnodiging voor die bijeenkomst meteen benadrukt: de aanleg van het nieuwe skatepark gaat gewoon door.

Fatbikes

De overlastmeldingen in het parkje komen grotendeels overeen met die in het winkelcentrum. Kersverse buurtbewoner Ronald de Wit zag onlangs nog hoe een ouder echtpaar, beiden met rollator, bijkans van de sokken werd gereden door een paar jochies op fatbikes.

Monique Albers van de Primera ziet de „snotneuzen” ook passeren. „Als ik ze aanspreek, zijn ze meestal wel voor rede vatbaar. Het gaat er vooral om hoe je zelf bent.” Albers spreekt soms scooterrijders aan op het fiets- en scooterverbod in het winkelcentrum, of op het achterlaten van rommel. Volgens haar zijn de problemen de laatste jaren verergerd. „Vier jaar geleden was het nog niet zo.”

Als het over vuurwerk gaat, schudt iedereen het hoofd. In het winkelcentrum galmen volgens Norbruis geregeld „enorme bommen, het lijkt hier soms wel oorlog.” De Wit vult aan: „Ik had laatst visite, die hadden twee hondjes mee, nou die zaten trillend onder de tafel.”

Norbruis heeft zo zijn eigen ideeën over meer verbinding in de wijk. „In plaats van lijnrecht tegenover elkaar te staan, kun je ook verbinden. Bijvoorbeeld door eens iets te organiseren waarin de jongeren verbonden worden met de ouderen en elkaar leren kennen. Zoals bijvoorbeeld een touwtrekwedstrijd, of een hondenshow waarbij de jeugd de jury is.”

Een enorm skatepark in de Lieuwenburgzoom ziet hij in elk geval niet zitten. „Het moet gewoon een parkje blijven. Waar je kunt wandelen, al dan niet met je hond, en mensen ontmoeten.”

<LC.22.10.2024>

Deel dit bericht :