Friese bevolking groeit minder hard

LEEUWARDEN – De Nederlandse bevolking groeit minder hard, en dat geldt ook voor Fryslân. Volgens cijfers van het Centraal Bureau voor Statistiek kwamen er vorig jaar 3500 inwoners bij in de provincie Fryslân. Iets minder dan een jaar eerder.

De gehele Nederlandse bevolking groeide in 2024 met 103.000 personen, waarmee de grens van achttien miljoen inwoners werd doorbroken. Net als in 2022 en 2023 kwam de groei volledig door buitenlandse migratie, zo blijkt uit de voorlopige jaarcijfers die het CBS donderdag presenteerde.

Door een iets lagere migratie en een hogere emigratie was de toename van de Nederlandse bevolking 30.000 minder dan in 2023. In 2024 immigreerden er 314.000 en was het aantal mensen dat naar een ander land vertrok 205.000 (7000 meer dan in 2023)

Volgens het CBS groeit de Nederlandse bevolking jaarlijks al sinds 1950 met gemiddeld 118.000 mensen per jaar. Eerst was die groei er vooral door natuurlijke aanwas: er werden meer baby’s geboren dan er mensen overlijden. Maar na 2000 nam het aantal geboorten af, terwijl de sterfte bleef toenemen. Sinds 2022 overlijden er jaarlijks meer mensen dan er geboren worden. De bevolkingstoename komt volledig door migratie.

Het CBS heeft ook de bevolkingsontwikkeling per provincie in kaart gebracht. In Fryslân, Limburg, Groningen, Noord-Holland, Zuid-Holland, Utrecht en Flevoland was sprake van krimp. Fryslân kreeg er 3500 inwoners bij tegen 3600 in 2023. In Fryslân is al jaren sprake van natuurlijke krimp (meer sterfte dan geboorte).

Volgens het statistiekenbureau is er een trend zichtbaar dat de bevolking in de Randstad afneemt en daarbuiten toeneemt. De gemeente Almere kreeg er bijvoorbeeld 14.000 inwoners bij, vooral door natuurlijke aanwas en verhuizingen. Brabant kreeg er 7000 bij, uitsluitend door buitenlandse migratie. Bevolkingskrimp was er vooral in Zuid-Limburg, het noorden van het land en langs de Noordzeekust. In vrijwel heel Noord-Nederland is geen sprake meer van natuurlijke aanwas, alleen nog in de gemeenten Achtkarspelen en Groningen.

Syrische vluchtelingen

De grootste groei kwam vorig jaar in ons land uit Syrië: bijna 24.000. Volgens het CBS gaat het vooral om vluchtelingen die komen voor asiel. Het waren er 6000 meer dan in 2023. Ook het aantal mensen uit Irak, Somalië en Eritrea nam iets toe. In 2024 kwamen er per saldo 13.000 Oekraïense vluchtelingen bij: 29.000 vestigden zich hier, 16.000 vertrokken.

In het hele land werden in 2024 165.000 baby’s geboren. Er overleden in 2024 bijna 172.000 mensen, ruim tweeduizend meer dan in 2023. Die toegenomen sterfte is het gevolg van de vergrijzing: er zijn steeds meer mensen in de oudste leeftijdsgroepen.

<FD.30.01.2025>

Deel dit bericht :